Przedszkole nr 10 w Malborku
Strona głowna  /  Aktualności  /  Cała Polska Czyta Dzieciom
Cała Polska Czyta Dzieciom
data dodania: 2009-11-13 08:28:36

                                                                                              

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

·    buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem ·    zapewnia emocjonalny rozwój dziecka ·    rozwija język, pamięć i wyobraźnię ·    uczy myślenia, poprawia koncentrację ·    wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka ·    poszerza wiedzą ogólną ·    ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole ·    uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu ·    zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów ·    chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury ·    kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie Dlatego

CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!

Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata
i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.
Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać
wiele problemów wieku dorastania.
"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji". Jim Trelease, autor "Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM,
CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ,
CODZIENNIE CZYTAJĄC DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI.

·    Wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie. ·    Jeśli dziecko o to prosi - wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz. ·    Pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony. ·    Unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt.
Tzw. książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić "babskiej literatury". Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.
·    Bądź przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych
we własnych lekturach książek i czasopism.

CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ
Z RADOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.

Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki:·    ciekawe dla dziecka ·    napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną ·    uczące racjonalnego myślenia ·    niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, prawa ·    promujące pozytywne wzorce postępowania ·    dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków i niepokojów ·    unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp. ·    budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie

Nie zmarnuj szansy swojego dziecka!

Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie.Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na głos.

Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:

Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy.
Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.
Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów.Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę
do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!
Komentarze
Elżbieta Sadowska (elzbieta.trociuk@wp.pl)
data dodania: 2010-12-05
Nigdy nie jest za wcześnie, by rozpocząć fascynującą przygodę z książką. Od 6 miesiąca życia należy czytać z dzieckiem książeczki, jednocześnie wskazując jego paluszkiem nazywane elementy. Ważne jest, aby wskazując znajdujące się na ilustracjach przedmioty - podawać ich nazwy. Zwracamy szczególną uwagę na nazwy czynnosci oraz cechy przedmiotów, zwłaszcza takich, jak wielkość, kolor i cechy osób (np. wesoły, smutny, zły). Podczas czytania książeczek warto stymulować dziecko do nadawania imion postaciom i konsekwentnego posługiwania się tymi imionami. Jest to bardzo dobre ćwiczenie pamięci oraz zdolności oznaczania i kategoryzowania. Wczesna nauka czytania, jako metoda stymulująca rozwój struktur mózgowych, pozwala na szybszy rozwój poznawczy, ułatwia i przyspiesza rozwój mowy, pozwala korygować wady wymowy oraz zapobiega rozwojowi dysleksji. Warto prosić dziecko o podawanie nazw przedmiotów, osób i czynności przedstawionych na obrazkach w książeczkach. Pytania powinny być stopniowo coraz bardziej skomlikowane (począwszy od pytań ,,kto to jest?" lub ,,co to jest?" po np. ,,co stoi na stoliku?", ,,co trzyma w rączkach Kasia?", ,,czym bawi się Adam?"). (por. Cieszyńska J., Korendo M.,2008, ,,Wczesna interwencja terapeutyczna", Wyd. Edukacyjne, Kraków.)


Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3